អ្នកប្រាជ្ញលាក់ខ្លួន ពួនលាក់វិជ្ជា
អ្នកខ្លៅ និងពាល ឡើងចាងពេញស្រុក
អ្នកប្រាជ្ញមិនហ៊ាន ខ្លាចពាលអុកឡុក
ខ្លៅ ពាលសម្រុក នាំស្រុកធ្លាក់ជ្រោះ ។
«រកលុយ និងរក្សាគុណធម៌»
ដើរចូលក្នុងវិស័យជំនួញ មិនមានគ្រោះថ្នាក់ទេ ប៉ុន្តែមនុស្សក្នុងវិស័យជំនួញពិតជាប្រភេទមនុស្សដែលអាចបណ្តាលឱ្យយើងគ្រោះថ្នាក់។ មនុស្សប្រភេទនេះ ភ្ញាក់ និងក្រោកពីដេកគិតរឿងលុយមុនគេ ហើយលុយនោះជាប្រភេទលុយត្រូវចំណេញដើម្បីបង្ហាញថាគេ «ឆ្លាត ឬរកស៊ី គឺរកស៊ី»។
ពីមុនខ្ញុំភ្ញាក់ពេលព្រឹក អ្វីដែលគិតមុនគេគឺអានសៀវភៅ និងកត់ត្រាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ៗ ហើយពេលគេងទៅវិញ គឺអានសៀវភៅ។ ប៉ុន្តែពេលវេលានិងមហិច្ឆិតា បាននាំខួរក្បាលរបស់ខ្ញុំទៅជ្រុងមួយទៀត គឺ «រកស៊ី ឬរកលុយ»។
នរណាជាកំណត់ទៅ? សង្គមមនុស្ស ជាប្រភពនៃគុកច្រវ៉ាក់ ដែលមនុស្សបានរៀបចំសម្រាប់មនុស្ស។ ទស្សនៈវិទូខ្លះ និយាយថា មានតែមរណៈទេ ជាប្រភពនៃសេចក្តីសុខ។ ប៉ុន្តែគំនិតជាច្រើនបានចោទសួរថា «តើការស្លាប់របៀបណាដែលពោរពេញដោយក្តីសុខពិតប្រាកដ»?
ប្លាតុងនិយាយថា «ផ្លូវដើរមិនមែនជាផ្លូវទេ ហើយផ្លូវចិត្តក៏មិនមែនជាផ្លូវដែរ»។ ប៉ុន្តែខ្ញុំគិតថា «ផ្លូវចិត្តនឹងក្លាយជាផ្លូវ បើចិត្តនោះយកគុណធម៌ជាត្រីមុខ»។ ចំពោះខ្ញុំទោះបានដើរចូលទៅក្នុងវិស័យជំនួញហើយនិងការងារ កម្រិត បឋម ឬធំជាងនេះយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏ខ្ញុំនៅតែប្រកាន់យកគោលជំហរ «គុណធម៌ជាជម្រើសទី១» ដដែល។
មនុស្សជាអ្នកបង្កើតផែនការ ប៉ុន្តែក្រោយមកផែនការបានបង្ខំមនុស្ស និងបង្កើតមនុស្ស។ ហើយមនុស្សនឹងក្លាយជាកញ្ជះនៃផែនការ។ ខ្ញុំបានធ្វើកិច្ចការសង្គមច្រើនគួរសមដែរ ប៉ុន្តែសួរថា តើចំណេះ និងបទពិសោធន៍ដ៏តិចតួចនេះ អាចគ្រប់គ្រងស្ថានភាពបានហើយឬនៅ?
ចម្លើយគឺនៅទេ! ប៉ុន្តែប្រយោគមួយដែលនាងខ្ញុំបិទជាប់ក្នុងខួរក្បាលគ្រប់វិនាទីគឺ ការប្រឹងប្រែងដោយចិត្តអត់ធ្មត់ គឺជានិយមន័យនៃពាក្យថា «សិរីមុនិ» នាងខ្ញុំបានបិទ ពាក្យនេះក្នុងខួលក្បាលតាំងពីឆ្នាំ២០០៥។ ព្រោះខណៈនោះ ខ្ញុំបានធ្វើការបីកន្លែងក្នុងពេលតែមួយ។ និយមន័យថ្មីមួយទៀតដែលខ្ញុំត្រូវបង្កើតគឺ «រកលុយ និងរក្សាគុណធម៌»៕គំនិតពីប្រភពFB
ទស្សនៈខ្មែរ
« តាមប្រវត្តិសាស្រ្តឃើញថា បើបរទេសណាមានចេតនា ចូលខ្លួនមកត្រួតត្រាខ្មែរ ពួកគេនឹងយកវប្បធម៌របស់គេ មកសាបព្រេាះលើទឹកដីខ្មែរ ដូចជា យួនូបនីយកម្ម ក្នុងរជ្ជកាលព្រះអង្គមីុ និងទំនើបនីយកម្ម ក្នុងសម័យអាណានិគមបារាំង ជាដើម ។ មុននឹងធ្វើការសាបព្រេាះមនោគមវិជ្ជាទាំងនេាះ ពួកគេសុទ្ធតែចោទប្រមាថថា ខ្មែរជាជនជាតិខ្ជិលច្រអូស ល្ងង់មិនចេះរកសីុ ស្លូតងាប់ មិនសីុវិឡៃជឿនលឿន ធ្វើស្រែសីុមួយរស់ៗ ប្រៀបបាននឹងចាក់ទឹកលើក្បាលទា ។ល។ »
❤️
« ការចោទប្រកាន់ ធ្វើឲ្យព្រះរាជាខ្មែរ ដែលលើកបន្តុបដោយបរទេស សម័យនេាះ ទទួលយកការកែទម្រង់វប្បធម៌យ៉ាងសីុជម្រៅ ទើបធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់ ឬសកែវនៃដួងព្រលឹងអរិយធម៌របស់ជាតិខ្មែរ ហើយធ្វើឲ្យខ្មែរនៅមិនសុខ ដូចជា ខ្មែរកម្ពុជាក្រោម ឬ ខ្មែរនៅភូមិក្រាំងលាវ ជាដើម ដែលបានងើបប្រឆាំងប្រតិកម្ម នឹងគំនិតបរទេសទាំងនេាះវិញ ។ »
« ដោយសារគំនិតជាតិនិយម និងឥទ្ធិពលអរិយធម៌ នៅតែមានក្នុងសន្តានចិត្ត ទើបបុព្វជនខ្មែរសម័យមុន អាចរក្សា វប្បធម៌ អរិយធម៌ មតក៌ធម្មជាតិ ទឹកដី សល់ប៉ុណ្ណឹង មកឲ្យកូនខ្មែរជំនាន់នេះ បានស្គាល់ បានទទួលផល ។ ចុះបើខ្មែរជំនាន់នេះ មិននាំគ្នារក្សា ការពារ លើកតម្កើង ពង្រីក ហើយថែមទាំងជាន់ពន្លិច មិនគាំទ្រទៀត បែរជាយកតែវប្បធម៌បរទេស មកអនុវត្តក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ ។ ដូច្នេះសួរថា តើកូនខ្មែរជំនាន់ក្រោយៗយើង នៅសល់ប៉ុន្មាននាក់ទៀត ដែលស្គាល់អរិយធម៌ខ្មែរ មានលក្ខណៈបែបណានេាះ? »
« ដូចជាក់ស្តែង អ្នកមួយចំនួនកើតលើទឹកដីខ្មែរ ជ្រកក្រោមទង់ជាតិខ្មែរ តែសិល្បៈរបាំបុរាណខ្មែរ មិនចង់មើលទេ មើលតែការប្រគុំតន្ត្រីសម័យ ចូលក្លឹប ចូលបារ ស្លៀកលេចលើលេចក្រោម សប្បាយភ្នែកជាង ! តើនរណាជាអ្នកបំផ្លាញវប្បធម៌ខ្លួន ? ហើយអ្នកណា ថែមទាំងជួយសាបព្រេាះវប្បធម៌បរទេស ឲ្យកាន់តែរីកចម្រើនទៀត? ដូច្នេះកុំបន្ទោសបរទេសឲ្យសេាះ ព្រេាះដង្កូវកើតចេញពីសាច់ ! »
« វប្បធម៌ ជាការសាបព្រេាះ សង្គមជាថ្នាល គំនិតជាគ្រាប់ពូជ ។ បើសាបព្រេាះគ្រាប់ពូជ សេចក្តីល្អ ទៅក្នុងសង្គម មនុស្សនឹងទទួលបានផលចម្រើនទាំងកាយ និងចិត្ត ។ បើសាបព្រេាះពូជព្រើល ភ្លើតភ្លើន ក្នុងសង្គម អនាគតនឹងដុះពេញដោយ មនុស្សមានគំនិតមិនដឹងខ្យល់ សម្តីឈ្លើយ ជេរប្រមាថ ទង្វើរមិលគុណ ក្អេងក្អាង មិនស្គាល់ខ្ពស់ទាប ឬហៅថា កូនអត់ពូជ ដែលរើសតែពូជគេ មកដាក់ក្នុងខ្លួន មិនស្គាល់ពូជខ្លួនឯង ។ »
« វប្បធម៌រលត់ ជាតិរលាយ វប្បធម៌ពណ្ណរាយ ជាតិថ្កើងថ្កាន »
ប្រាសាទអង្គរ
អង្គរត្រូវបានចុះក្នុងបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោកតាំងពីឆ្នាំ១៩៩២មក ប៉ុន្តែនៅតែមានអ្នកយល់ច្រឡំថា ការចុះបញ្ជីបេតិក ភណ្ឌនេះ គឺសំដៅទៅលើប្រាសាទអង្គរវត្ត។ តាមពិតមិនមែន មានតែប្រាសាទអង្គរវត្តមួយទេ ដែលត្រូវបានចុះក្នុងបញ្ជី បេតិកភណ្ឌពិភពលោក គឺអង្គរវត្ត គ្រាន់តែជាប្រាសាទមួយ ក្នុងចំណោមប្រាសាទជិត១០០ ដែលបានចុះបញ្ជី។ បេតិក ភណ្ឌអង្គរដែលបានចុះបញ្ជីនេះគឺរមណីយដ្ឋានអង្គរទាំងមូល ដែលមានប្រាសាទ បុរាណដ្ឋាន ស្ថានីយបុរាណវិទ្យា បរិស្ថាន និងសហគមន៍មនុស្សផងដែរ។
តំបន់អង្គរ ឬរមណីយដ្ឋានអង្គរ ដែលត្រូវបានចុះបញ្ជីជា បេតិកភណ្ឌពិភពលោកនេះ មានផ្ទៃដីសរុប ៤០១គីឡូម៉ែត្រ ក្រឡា ដែលបែងចែកជាបីតំបន់ធំៗគឺ ៖ តំបន់កណ្តាលដែលមានប្រាសាទច្រើន ដូចជាប្រាសាទ អង្គរវត្ត បាយ័ន តាព្រហ្ម នាគព័ន្ធ។ល។ មានផ្ទៃដីសរុប ៣៥១០០ហិកតា។ តំបន់ខាងជើងដែលមានប្រាសាទបន្ទាយស្រី មានផ្ទៃដីសរុប ២០០០ហិកតា។ តំបន់ខាងត្បូង ឬហៅថា តំបន់រលួស ដែល មានប្រាសាទបាគង ព្រះគោ លលៃ។ល។ មានផ្ទៃដីសរុប ៣០០០ហិកតា។ សរុបតំបន់ទាំងបីនេះមក ហៅថា ឧទ្យានអង្គរ ឬរមណីយដ្ឋានអង្គរ។
ក្នុងឧទ្យានអង្គរទាំងមូលមានរបស់៣ដែលជាសម្បត្តិបេតិក ភណ្ឌពិភពលោក មិនអាចកាត់ផ្តាច់ពីគ្នាបានគឺ ប្រាសាទ បរិស្ថាន និងសហគមន៍មនុស្ស ឬហៅម្យ៉ាងទៀតថា វប្បធម៌ ទេសភាព និងប្រជាជន។
ប្រាសាទ
ក្នុងពេលដែលអង្គរត្រូវបានចុះបញ្ជីបេតិកភណ្ឌពិភពលោក មានប្រាសាទ ស្ថានីយបុរាណវិទ្យា និងប្រវត្តិសាស្ត្រសរុប ចំនួន៩១។ ត្រង់ចំណុចនេះ អ្នកបុរាណវិទ្យារបស់អាជ្ញាធរ ជាតិអប្សរា លោក អ៊ឹម សុខរិទ្ធី ពន្យល់ថា ចំនួន៩១ ដែលមានក្នុងចុះបញ្ជីកាលណោះ ដោយសារយោងតាមបញ្ជី ចាស់ ដែលធ្លាប់បានស្រាវកន្លងមក និងដោយត្រួសៗប៉ុណ្ណោះ ។ តែក្រោយមកទៀត អ្នកបុរាណវិទ្យាបានរកឃើញប្រាសាទ និងស្ថានីយបុរាណរាប់រយទៀត ដែលស្ថិតនៅក្នុងតំបន់អង្គរ តែមិនទាន់មានឈ្មោះនៅក្នុងបញ្ជីនៅឡើយ។ លោកបានលើកឧទាហរណ៍ថា គ្រាន់តែប្រភេទឧបោសថាគារ នៅអង្គរធំ ជុំវិញប្រាសាទបាយ័ន និងក្នុងព្រៃមានដល់ទៅ ១០០ ហើយគ្រឹះប្រាសាទដែលកប់ក្នុងព្រៃក៏មានដល់ទៅ រាប់រយ ទៀត។
បរិស្ថាន
បរិស្ថានដែលសំខាន់នៅតំបន់អង្គរ គឺព្រៃឈើ និងទឹក។ តាមសិ្ថតិជំរឿនព្រៃឈើក្នុងឆ្នាំ២០១៣ របស់នាយកដ្ឋាន គ្រប់គ្រងព្រៃឈើ ទេសភាពវប្បធម៌ និងបរិស្ថាននៃអាជ្ញាធរ ជាតិអប្សរា ព្រៃឈើនៅក្នុងឧទ្យានអង្គរមានប្រមាណជាង ៥៧០០ហិកតា គឺស្មើនឹង១៣%នៃផ្ទៃដីទាំងមូល។ ព្រៃឈើមិនត្រឹមជាប្រភពនៃភ្លៀងប៉ុណ្ណោះទេ តែមានតួនាទី ពិសេសសម្រាប់ប្រាសាទ ធ្វើជារនាំងការពារប្រាសាទ ទប់ទល់ នឹងខ្យល់ព្យុះភ្លៀងខ្លាំងដែលបក់បោកមកលើប្រាសាទ និងជា ម្លប់ការពារប្រាសាទទៀតផង។ ជាពិសេសព្រៃឈើប្រៀបដូចជាសម្លៀកបំពាក់ ឬជាអលង្ការ ដែលធ្វើឲ្យប្រាសាទមានភាពរឹងរឹតតែស្រស់បំព្រងថែមទៀត។ ប្រាសាទតាព្រហ្ម គឺជាឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែងមួយ ដែលបាន ទាក់ទាញទេសចររាប់ពាន់នាក់ចូលទៅទស្សនារៀងរាល់ថ្ងៃ។
ក្រៅពីព្រៃឈើ ទឹកជាបរិស្ថានដ៏សំខាន់មួយទៀតផ្សារភ្ជាប់ខ្លួននឹងអង្គរដែរ។ កាលណាគេនិយាយពីអង្គរ គេតែងនឹកដល់បារាយណ៍ខាង លិច ដែលហៅថា បារាយណ៍ទឹកថ្លា ដែលមានទំហំ ៨គមx ២.២គម ជាសំណល់នៃវិស្វកម្មធារាសាស្ត្រ ទុកប្រើប្រាស់ ជាពិសេសសម្រាប់ការងារកសិកម្មរហូតដល់សព្វថ្ងៃ។ បារាយណ៍ខាងជើង ដែលបានរីងស្ងួតទឹកជាង៥០០ឆ្នាំកន្លង ក៏ត្រូវបានអាជ្ញាធរជាតិអប្សរាធ្វើការជួសជុលប្រព័ន្ធទឹកបុរាណ បញ្ចូលទឹកពេញ ដែលមានប្រាសាទនាគព័ន្ធនៅចំកណ្តាល គួរឲ្យចង់គយគន់ក្រៃលែង។ ក្រៅពីនេះ ប្រព័ន្ធផ្លូវទឹកខ្វាត់ខ្វែង កសិណទឹក ស្រះបុរាណ ដែលមាននៅក្នុងឧទ្យានអង្គរ ហាក់ ដូចជាសរសៃឈាមនៃរាងកាយរបស់មនុស្សយើងដូច្នោះដែរ។ បណ្តាញធារាសាស្ត្រដ៏ធំនេះ គឺសម្រាប់បញ្ជៀសទឹកជំនន់ មិនឲ្យលិចលង់ដល់ប្រាសាទ និងក្រុងសៀមរាបទាំងមូល។ ជាពិសេស ទឹកក្នុងកសិណជុំវិញប្រាសាទនានា ជាប្រភពទឹក ផ្ទុកនូវសំណើមជាប្រចាំ ថែរក្សាគ្រឹះប្រាសាទដែលជាខ្សាច់ កុំឲ្យស្ងួត ធ្វើឲ្យដួលរលំ ឬទ្រេតប្រាសាទ និងហេដ្ឋារចនា សម្ព័ន្ធប្រាសាទ។
ប្រជាជន
តំបន់ជុំវិញប្រាសាទសុទ្ធតែជាភូមិ។ ភូមិក្នុងឧទ្យានអង្គរបច្ចុប្បន្នមាន១១៣ភូមិ ២១ឃុំសង្កាត់។ ភូមិទាំងនេះមានប្រជាជនរស់នៅតៗគ្នារាប់ជំនាន់មកហើយ ដែលបានផ្តល់ឲ្យនូវលក្ខណៈពិសេសដល់ឧទ្យានអង្គរ ឲ្យទៅជាមត៌ករស់។ អ្នកស្រុកទាំងនេះ ត្រូវបានចាត់ទុកថាជា បេតិកភណ្ឌដែរ ដោយសារអ្នកទាំងនោះបានថែរក្សាបេតិក ភណ្ឌអរូបីដែលមាន ទំនៀមទម្លាប់ ប្រពៃណី ពិធីបុណ្យទាន បន់ស្រន់ សាសនា ព្រមទាំងសិប្បកម្ម និងរបៀបរស់នៅប្រចាំ ថ្ងៃ តាំងពីយូរលង់មកហើយ។ ភាសានិយាយក៏ជាមត៌កដែរ ដូចជាអ្នកភូមិប្រដាក ភូមិអូរទទឹង ជាដើម មានភាសា និង សំនៀងប្លែកពីគេឯង។
បច្ចុប្បន្នប្រពៃណីមួយចំនួន ដែលអ្នកនៅតំបន់ផ្សេងៗបានបំភ្លេចចោល ឬមិនសូវយកចិត្ត ទុកដាក់ នៅតែកំពុងបន្តប្រតិបត្តិដោយអ្នកស្រុកអង្គរនៅ ឡើយ។ ទំនៀមទាំងនោះមានដូចជា ពិធីកោរជុក ពិធីឡើងអ្នកតា ពិធីហៅទឹកភ្លៀង ពិធីហៅព្រលឹង ។ល។ អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ដែលមានភារកិច្ចគ្រប់គ្រង អភិវឌ្ឍន៍ រមណីយដ្ឋានអង្គរ កំពុងផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំងលើ ទំនៀមទាំងអស់នេះ ដោយធ្វើយ៉ាងណាឲ្យទំនៀមទាំងនេះ អាចគង់វង្សតកូនតចៅរហូតតទៅ៕
កំណាព្យ « សម្រស់ប្រាង្គប្រាសាទបន្ទាយស្រី »